Licensed to Bluffton College                     Hy-Tek's Meet Manager 3/8/2004
                HCAC Performance List - 12/11/2003 to 3/13/2004                
                             Indoor Track & Field                              
                            12/11/2003 to 3/13/2004                            
                               Performance List                                
 
Event 2  Men 55 Meter Dash
===============================================================================
     Name                        Year School           Entry Time            
===============================================================================
  1  Kent Benson                      Anderson               6.48            
          2/7, Anderson
  2  Mike Harris                      Anderson               6.50            
          2/28, Anderson
  3  Matt Fleig                       Defiance               6.63            
          2/14, Anderson
  4  Hyman Smith                      Anderson               6.63            
          2/14, Anderson
  5  Ben Dodds                        Bluffton               6.64            
          1/23, ONU
  6  Joel Luckey                      Manchester             6.64            
          1/24, Wabash
  7  Denny Kimmel                     Anderson               6.77            
          1/31, Rose-Hulman
  8  Al Pearson                       Bluffton               6.80            
          2/20, ONU
  9  Garland Walton                   Anderson               6.81            
          2/7, Anderson
 10  Ryan Nusbaum                     Bluffton               6.82            
          2/20, ONU
 11  Aaron Williams                   Bluffton               6.86            
          2/7, Anderson
 12  Troy Baumer                      Bluffton               6.88            
          2/13, ONU
 13  Kevin Dixon                      Defiance               6.91            
          2/14, Anderson
 14  Jermaine Clements                Mount St. Joseph       7.00            
          2/14, Anderson
 15  Schmid Etienne                   Manchester             7.00            
          2/28, Anderson
 16  Sagen Augustin                   Anderson               7.03            
          2/7, Anderson
 17  Matt Chamberlin                  Manchester             7.04            
          1/24, Wabash
 18  Kevin Phelps                     Manchester             7.05            
          1/24, Wabash
 19  Don Haggard                      Mount St. Joseph       7.06            
          3/6, DePauw
 20  Brett Cordy                      Bluffton               7.07            
          2/7, Anderson
 21  Brandon Fouch                    Hanover                7.14            
          2/7, Anderson
 22  Shandon North                    Bluffton               7.17            
          2/7, Anderson
 23  David Burnley                    Anderson               7.18            
          2/28, Anderson
 24  Dennis Andrejko                  Defiance               7.30            
          1/23, ONU
 25  CJ Karpiak                       Hanover                7.33            
          2/7, Anderson
 26  Audric Warren                    Defiance               7.38            
          1/31, Findlay
 27  Brenton Eisenhard                Mount St. Joseph       7.41            
          3/6, DePauw
 28  Travis Tschaenn                  Franklin               7.51            
          1/17, Rose-Hulman
 
Event 4  Men 55 Meter Hurdles
===============================================================================
     Name                        Year School           Entry Time            
===============================================================================
  1  Alex Gill                        Anderson               7.82            
          2/28, Anderson
  2  Ryan Hill                        Anderson               8.24            
          2/7, Anderson
  3  Luke Musselwhite                 Anderson               8.31            
          1/31, Rose-Hulman
  4  Chris Effertz                    Manchester             8.42            
          2/28, Anderson
  5  David Fuller                     Anderson               8.44            
          1/31, Rose-Hulman
  6  Troy Baumer                      Bluffton               8.56            
          2/20, ONU
 
Event 6  Men 200 Meter Dash
===============================================================================
     Name                        Year School           Entry Time            
===============================================================================
  1  Kent Benson                      Anderson              22.33            
          2/7, Anderson
  2  Mike Harris                      Anderson              22.62            
          2/7, Anderson
  3  Joel Luckey                      Manchester            23.33            
          2/7, Anderson
  4  Denny Kimmel                     Anderson              23.38            
          1/31, Rose-Hulman
  5  Garland Walton                   Anderson              23.52            
          2/7, Anderson
  6  Aaron Williams                   Bluffton              23.67            
          2/7, Anderson
  7  Hyman Smith                      Anderson              23.77            
          2/28, Anderson
  8  Keston Campbell                  Hanover               23.81            
          2/20, Rose-Hulman
  9  Matt Fleig                       Defiance              23.82            
          2/14, Anderson
 10  Al Pearson                       Bluffton              23.83            
          2/7, Anderson
 11  Ryan Nusbaum                     Bluffton              24.02            
          2/7, Anderson
 12  Ben Dodds                        Bluffton              24.31            
          2/7, Anderson
 13  Kevin Phelps                     Manchester            24.65            
          2/28, Anderson
 14  Matt Chamberlin                  Manchester            24.96            
          2/21, DePauw
 15  Sagen Augustin                   Anderson              24.97            
          1/31, Rose-Hulman
 16  Shandon North                    Bluffton              25.00            
          2/7, Anderson
 17  Brett Cordy                      Bluffton              25.15            
          2/7, Anderson
 18  Don Haggard                      Mount St. Joseph      25.17            
          2/27, Marietta
 19  Nick Walter                      Hanover               25.19            
          2/7, Anderson
 20  Mike Vice                        Bluffton              25.36            
          2/7, Anderson
 21  David Burnley                    Anderson              25.47            
          2/7, Anderson
 22  Audric Warren                    Defiance              25.70            
          1/31, Findlay
 23  Steve Langley                    Defiance              25.74            
          1/31, Findlay
 24  Schmid Etienne                   Manchester            25.75            
          2/28, Anderson
 25  Jermaine Clements                Mount St. Joseph      25.87            
          2/14, Anderson
 26  Alex Dria                        Hanover               25.98            
          2/7, Anderson
 27  O'Shea Bowens                    Bluffton              26.06            
          2/7, Anderson
 
Event 8  Men 400 Meter Dash
===============================================================================
     Name                        Year School           Entry Time            
===============================================================================
  1  Alex Gill                        Anderson              50.11            
          2/28, Anderson
  2  Troy Baumer                      Bluffton              52.21            
          2/7, Anderson
  3  Doug Edgar                       Anderson              52.61            
          2/28, Anderson
  4  Keston Campbell                  Hanover               53.90            
          2/20, Rose-Hulman
  5  Ryan Evans                       Manchester            54.04            
          1/24, Wabash
  6  Johnny Ichrist                   Bluffton              54.24            
          2/7, Anderson
  7  Shandon North                    Bluffton              54.71            
          1/23, ONU
  8  Steve Langley                    Defiance              55.33            
          2/27, ONU
  9  Mike Vice                        Bluffton              55.40            
          2/7, Anderson
 10  Chris Effertz                    Manchester            55.65            
          2/28, Anderson
 11  Audric Warren                    Defiance              55.71            
          2/27, ONU
 12  O'Shea Bowens                    Bluffton              55.72            
          2/20, ONU
 13  Matt Chamberlin                  Manchester            55.97            
          2/7, Anderson
 14  Robert Charvat                   Manchester            57.31            
          2/28, Anderson
 15  Sebastian Godbey                 Mount St. Joseph      58.31            
          3/6, DePauw
 16  Bob Waugh                        Franklin              58.43            
          2/28, Anderson
 17  Alex Dria                        Hanover               58.60            
          2/20, Rose-Hulman
 
Event 10  Men 800 Meter Run
===============================================================================
     Name                        Year School           Entry Time            
===============================================================================
  1  John McColl                      Defiance            1:59.39            
          3/6, DePauw
  2  Dan Rosebrock                    Bluffton            2:01.04            
          2/20, ONU
  3  Kyle Helfrich                    Manchester          2:02.47            
          2/28, Anderson
  4  Jordon Bruner                    Bluffton            2:03.23            
          2/20, ONU
  5  Kurtis Smith                     Mount St. Joseph    2:05.04            
          3/6, DePauw
  6  Johnny Ichrist                   Bluffton            2:06.17            
          1/23, ONU
  7  Matt May                         Franklin            2:07.14            
          1/24, Rose-Hulman
  8  Jon Lugar                        Anderson            2:07.65            
          2/28, Anderson
  9  Sam Cox                          Manchester          2:07.74            
          1/24, Wabash
 10  Sebastian Godbey                 Mount St. Joseph    2:19.91            
          2/14, Anderson
 11  Adam Pace                        Mount St. Joseph    2:22.98            
          2/14, Anderson
 
Event 12  Men 1500 Meter Run
===============================================================================
     Name                        Year School           Entry Time            
===============================================================================
  1  Kyle Weller                      Anderson            4:04.54            
          2/28, Anderson
  2  John McColl                      Defiance            4:09.35            
          2/27, ONU
  3  Jason Parks                      Anderson            4:10.00            
          2/14, Anderson
  4  Dan Timm-Zimmerman               Anderson            4:13.14            
          2/7, Anderson
  5  Kurtis Smith                     Mount St. Joseph    4:13.89            
          3/6, DePauw
  6  Johnny Ichrist                   Bluffton            4:24.50            
          2/20, ONU
  7  Charlie Scheetz                  Defiance            4:26.00            
          2/20, ONU
  8  Marshall Magaro                  Manchester          4:26.24            
          1/24, Wabash
  9  Sam Cox                          Manchester          4:32.64            
          1/24, Wabash
 10  Dan Rosebrock                    Bluffton            4:32.94            
          2/7, Anderson
 11  Andy Schiefer                    Bluffton            4:33.91            
          1/23, ONU
 12  Matt May                         Franklin            4:37.24            
          1/17, Rose-Hulman
 13  Tyler Barker                     Anderson            4:37.86            
          2/14, Anderson
 14  Dave Espinoza                    Bluffton            4:42.62            
          1/23, ONU
 15  Patrick Cooley                   Bluffton            4:46.61            
          2/7, Anderson
 16  Roy Kaplan                       Bluffton            4:53.74            
          1/23, ONU
 17  Jay Taylor                       Bluffton            5:03.62            
          2/7, Anderson
 18  Jon Pecht                        Mount St. Joseph    5:41.19            
          3/6, DePauw
 
Event 14  Men 3000 Meter Run
===============================================================================
     Name                        Year School           Entry Time            
===============================================================================
  1  Josh Wolfe                       Manchester          9:30.51            
          2/21, DePauw
  2  Charlie Scheetz                  Defiance            9:40.24            
          1/31, Findlay
  3  Christian Englert                Manchester         10:11.04            
          1/24, Wabash
  4  Patrick Cooley                   Bluffton           10:12.01            
          12/11, Findlay
  5  Matt May                         Franklin           10:12.80            
          2/20, Rose-Hulman
  6  Jon Pecht                        Mount St. Joseph   12:26.55            
          2/27, Marietta
 
Event 16  Men 5000 Meter Run
===============================================================================
     Name                        Year School           Entry Time            
===============================================================================
  1  Jason Parks                      Anderson           14:55.54            
          2/28, Anderson
  2  Kyle Weller                      Anderson           15:39.71            
          2/14, Anderson
  3  Dan Timm-Zimmerman               Anderson           16:27.39            
          2/28, Anderson
  4  Marshall Magaro                  Manchester         16:32.78            
          2/7, Anderson
  5  Dave Espinoza                    Bluffton           16:41.14            
          2/7, Anderson
  6  Kurtis Smith                     Mount St. Joseph   16:42.86            
          2/7, DePauw
  7  Don Haggard                      Mount St. Joseph   16:43.14            
          2/7, DePauw
  8  Charlie Scheetz                  Defiance           16:43.64            
          2/27, ONU
  9  Aaron Lahman                     Manchester         16:43.85            
          2/7, Anderson
 10  Tyler Barker                     Anderson           16:58.90            
          2/28, Anderson
 11  Josh Wolfe                       Manchester         16:59.70            
          2/7, Anderson
 12  Christian Englert                Manchester         17:00.76            
          2/28, Anderson
 13  Chris Burkett                    Manchester         17:01.46            
          2/21, DePauw
 14  Neil Rodenbeck                   Manchester         17:26.55            
          2/21, DePauw
 15  Scott Stalbaum                   Manchester         17:29.44            
          2/28, Anderson
 16  Patrick Cooley                   Bluffton           17:31.67            
          1/23, ONU
 17  Paul Breitenstein                Hanover            17:37.19            
          2/7, Anderson
 18  Rob Einterz                      Hanover            17:46.21            
          2/7, Anderson
 19  Keith Witty                      Franklin           17:54.30            
          2/28, Anderson
 20  Jay Taylor                       Bluffton           17:55.00            
          1/23, ONU
 21  Andy Schiefer                    Bluffton           18:01.18            
          2/7, Anderson
 22  Josh Nifong                      Manchester         18:09.47            
          2/28, Anderson
 23  Chris Wojciechowski              Bluffton           18:15.13            
          1/23, ONU
 24  Adam Dennis                      Manchester         18:19.24            
          2/28, Anderson
 25  Jody Sarber                      Manchester         19:06.44            
          2/28, Anderson
 
Event 18  Men 4x200 Meter Relay
===============================================================================
     School                                            Entry Time            
===============================================================================
  1  Anderson  'A'                                        1:31.48            
          2/28, Anderson
     1) Mike Harris                     2) Alex Gill                      
     3) Garland Walton                  4) Kent Benson                    
  2  Bluffton  'A'                                        1:33.28            
          2/14, ONU
     1) Ben Dodds                       2) Aaron Williams                 
     3) Al Pearson                      4) Ryan Nusbaum                   
  3  Defiance  'A'                                        1:37.07            
          2/20, ONU
  4  Mount St. Joseph  'A'                                1:41.78            
          2/14, Anderson
     1) Brenton Eisenhard               2) Sebastian Godbey               
     3) Don Haggard                     4) Jermaine Clements              
 
Event 20  Men 4x400 Meter Relay
===============================================================================
     School                                            Entry Time            
===============================================================================
  1  Anderson  'A'                                        3:27.34            
          2/14, Anderson
     1) Alex Gill                       2) Doug Edgar                     
     3) Denny Kimmel                    4) Mike Harris                    
  2  Bluffton  'A'                                        3:30.14            
          2/20, ONU
     1) Al Pearson                      2) Dan Rosebrock                  
     3) Shandon North                   4) Troy Baumer                    
  3  Defiance  'A'                                        3:40.36            
          2/20, ONU
     1) Kevin Dixon                     2) Matt Fleig                     
     3) Steve Langley                   4) John McColl                    
  4  Manchester  'A'                                      3:41.35            
          2/7, Anderson
     1) Kevin Phelps                    2) Chris Effertz                  
     3) Joel Luckey                     4) Kyle Helfrich                  
  5  Mount St. Joseph  'A'                                3:48.21            
          3/6, DePauw
 
Event 22  Men Distance Medley
===============================================================================
     School                                            Entry Time            
===============================================================================
  1  Manchester  'A'                                     10:59.36            
          2/7, Anderson
     1) Josh Wolfe                      2) Kyle Helfrich                  
     3) Aaron Lahman                    4) Marshall Magaro                
  2  Defiance  'A'                                       11:10.58            
          2/20, ONU
  3  Bluffton  'A'                                       11:14.71            
          1/23, ONU
     1) Dan Rosebrock                   2) Al Pearson                     
     3) Johnny Ichrist                  4) Dave Espinoza                  
  4  Mount St. Joseph  'A'                               12:12.28            
          2/14, Anderson
     1) Adam Pace                       2) Eric Pace                      
     3) Sebastian Godbey                4) Kurtis Smith                   
 
Event 24  Men High Jump
===============================================================================
     Name                        Year School           Entry Mark            
===============================================================================
  1  Clay Helvie                      Anderson              1.98m            
          2/20, Indiana
  2  Kevin Dixon                      Defiance              1.93m            
          2/14, Anderson
  3  Jeremy King                      Bluffton              1.88m            
          2/13, ONU
  4  Travis Stangland                 Anderson              1.83m            
          1/31, Rose-Hulman
  5  Sayo Oshogwemoh                  Manchester            1.78m            
          2/28, Anderson
  6  Adam Pace                        Mount St. Joseph      1.78m            
          2/14, Anderson
 
Event 26  Men Pole Vault
===============================================================================
     Name                        Year School           Entry Mark            
===============================================================================
  1  Clint Dillon                     Bluffton              4.27m            
          2/13, ONU
  2  Jake VanWagner                   Franklin              3.98m            
          1/24, Rose-Hulman
  3  Josh Espinoza                    Bluffton              3.97m            
          2/20, ONU
  4  Fred Yoder                       Bluffton              3.82m            
          2/13, ONU
  5  Chad Warvel                      Anderson              3.65m            
          2/7, Anderson
  6  Matt Koelinger                   Anderson              3.36m            
          2/14, Anderson
  7  Bryant Ridenour                  Manchester            3.20m            
          1/24, Wabash
 
Event 28  Men Long Jump
===============================================================================
     Name                        Year School           Entry Mark            
===============================================================================
  1  Kevin Dixon                      Defiance              7.10m            
          2/14, Anderson
  2  David Fuller                     Anderson              6.68m            
          2/7, Anderson
  3  Garland Walton                   Anderson              6.51m            
          2/28, Anderson
  4  Ryan Hill                        Anderson              6.22m            
          2/14, Anderson
  5  David Burnley                    Anderson              6.05m            
          2/14, Anderson
  6  Brandon Fouch                    Hanover               5.93m            
          2/7, Anderson
  7  Eric Pace                        Mount St. Joseph      5.82m            
          2/14, Anderson
  8  Taaj Dowell-Swope                Anderson              5.80m            
          2/7, Anderson
  9  Don Haggard                      Mount St. Joseph      5.75m            
          3/6, DePauw
 10  Adam Pace                        Mount St. Joseph      5.68m            
          3/6, DePauw
 11  Shandon North                    Bluffton              5.60m            
          2/7, Anderson
 12  Sayo Oshogwemoh                  Manchester            5.48m            
          2/28, Anderson
 13  Jeff Spainhour                   Franklin              5.35m            
          2/20, Rose-Hulman
 14  Dennis Andrejko                  Defiance              5.25m            
          1/23, ONU
 15  Travis Stangland                 Anderson              5.09m            
          2/7, Anderson
 16  Robert Charvat                   Manchester            4.72m            
          2/21, DePauw
 17  Steve Langley                    Defiance              4.55m            
          2/14, Anderson
 
Event 30  Men Triple Jump
===============================================================================
     Name                        Year School           Entry Mark            
===============================================================================
  1  Kevin Dixon                      Defiance             13.00m            
          2/14, Anderson
  2  David Fuller                     Anderson             12.64m            
          2/14, Anderson
  3  Sterling Couts                   Anderson             11.81m            
          2/7, Anderson
  4  Matt Chamberlin                  Manchester           11.26m            
          2/21, DePauw
  5  Eric Pace                        Mount St. Joseph     11.20m            
          3/6, DePauw
  6  Jeff Spainhour                   Franklin             10.83m            
          2/20, Rose-Hulman
  7  Sayo Oshogwemoh                  Manchester           10.67m            
          2/21, DePauw
 
Event 32  Men Shot Put
===============================================================================
     Name                        Year School           Entry Mark            
===============================================================================
  1  Dwayne Lockridge                 Anderson             15.71m            
          2/28, Anderson
  2  Gene Szweda                      Defiance             14.93m            
          1/23, ONU
  3  Steve Myers                      Bluffton             13.81m            
          1/23, ONU
  4  Ryan Stoltz                      Defiance             13.22m            
          2/27, ONU
  5  Vaughn Blackburn                 Hanover              13.07m            
          1/31, Rose-Hulman
  6  Justin Bennett                   Manchester           12.71m            
          1/24, Wabash
  7  Mike Barnes                      Manchester           12.25m            
          1/24, Wabash
  8  Ryan Trieschman                  Manchester           12.09m            
          2/21, DePauw
  9  Jason Overacker                  Defiance             11.97m            
          2/14, Anderson
 10  Aaron Overman                    Anderson             11.89m            
          2/28, Anderson
 11  John Theibert                    Mount St. Joseph     11.82m            
          2/20, Marietta
 12  Robby Boyle                      Hanover              11.78m            
          2/7, Anderson
 13  Travis Nolting                   Anderson             11.73m            
          2/14, Anderson
 14  Michael Klotz                    Bluffton             11.66m            
          1/23, ONU
 15  Jonathan Luthanan                Franklin             11.18m            
          2/20, Rose-Hulman
 16  Josh Capin                       Anderson             11.11m            
          2/28, Anderson
 17  Troy Baumer                      Bluffton             10.68m            
          2/13, ONU
 18  Jeremy Sherman                   Anderson             10.40m            
          2/14, Anderson
 19  Larry Wiggins                    Manchester            9.75m            
          2/21, DePauw
 
Event 34  Men Weight Throw
===============================================================================
     Name                        Year School           Entry Mark            
===============================================================================
  1  Dwayne Lockridge                 Anderson             16.72m            
          2/20, Indiana
  2  Vaughn Blackburn                 Hanover              15.13m            
          2/7, Anderson
  3  Gene Szweda                      Defiance             14.11m            
          1/23, ONU
  4  Travis Nolting                   Anderson             13.99m            
          1/31, Rose-Hulman
  5  Abe Almager                      Manchester           13.82m            
          2/28, Anderson
  6  Mike Barnes                      Manchester           12.73m            
          2/21, DePauw
  7  Steve Myers                      Bluffton             12.62m            
          2/14, ONU
  8  Josh Capin                       Anderson             11.75m            
          2/28, Anderson
  9  Michael Klotz                    Bluffton             11.69m            
          2/7, Anderson
 10  Jeremy Sherman                   Anderson             11.42m            
          2/14, Anderson
 11  Ryan Stoltz                      Defiance             10.95m            
          2/20, ONU
 12  Ryan Trieschman                  Manchester           10.72m            
          2/21, DePauw
 13  Justin Bennett                   Manchester           10.54m            
          2/7, Anderson
 14  Jason Overacker                  Defiance             10.50m            
          2/14, Anderson
 15  Josh Sconce                      Manchester           10.39m            
          2/28, Anderson
 16  Aaron Overman                    Anderson              9.45m            
          2/7, Anderson